Zielono nam – czyli o Nautiqusowych ulach

Zielono nam – czyli o Nautiqusowych ulach

Zielono nam – czyli o Nautiqusowych ulach

Pszczoły odgrywają kluczową rolę w ekosystemie i są niezbędne dla zrównoważonej produkcji żywności. Niestety ich sytuacja na całym świecie jest coraz gorsza. Wpływ na to ma głównie zmiana klimatu, pestycydy, utrata siedlisk. Ekolodzy i organizacje działające na rzecz ochrony środowiska coraz głośniej nawołują do podjęcia działań na rzecz ratowania pszczół. Szacuje się, że nawet 70 proc. światowego rolnictwa jest uzależnione od pszczół. Gdy nie będzie pszczół, nie będzie zapylania – zabraknie roślin, potem zwierząt… Jeśli pszczoły znikną z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Na szczęście świadomość społeczna w tym zakresie rośnie. Każdy z nas może dziś adoptować pszczołę lub wesprzeć jedną z fundacji działających na rzecz ratowania pszczół.

W Polsce znajduje się blisko 10% wszystkich uli Unii Europejskiej. Stale rośnie liczba pszczelarzy oraz liczba rodzin pszczelich. W 2021 roku zgodnie z danymi Instytutu Ogrodnictwa w Puławach na terenie naszego kraju znajdowało się ponad 2 miliony rodzin pszczelich wobec 1,3 miliona w 2012 r. Na te statystyki wpływa również podejście firm, które w swoich działaniach CSR z roku na rok coraz bardziej zwracają uwagę na rolę pszczół w ekosystemie.

Nautiqus od dawna prowadzi politykę społecznie odpowiedzialnego biznesu i kładzie duży nacisk na działania prośrodowiskowe.

Troska o środowisko i promocja ekologicznych postaw to jeden z elementów wpisanych w nasze działania związane z odpowiedzialnością biznesu. Parę lat temu wymieniliśmy naszą flotę samochodową na auta hybrydowe, od lat rozwijamy rozwiązania informatyczne, których jednym z celów jest eliminacja dokumentacji papierowej. Angażujemy się również w akcję odnowienia lasu. Teraz postanowiliśmy dodatkowo skupić się na pomocy pszczołom. Jeżeli zabraknie pszczół, nie będzie nas
– komentuje Dominik Popiel, prezes zarządu Nautiqus.

Nautiqus nawiązał współpracę z Gospodarstwem Pasiecznym ,,Sądecki Bartnik” i zaadoptował 2 ule, będące domem dla blisko 50 tys. pszczół. Ule umiejscowione są na terenie Gospodarstwa Pasiecznego, zaraz obok API-domków służących do apiterapii, czyli leczenia produktami pszczelimi. Owadami będą się opiekować doświadczeni pszczelarze.

Nautiqusowe pszczółki zapylą mnóstwo kwiatów i roślin w naszym gospodarstwie pasiecznym. Każda pszczela rodzina będzie w stanie wyprodukować od 20 do 30 kg miodu rocznie – opowiada Krzysztof Kasztelewicz, członek zarządu Gospodarstwa Pasiecznego Sądecki Bartnik.

Współpraca Nautiqus z Gospodarstwem Pasiecznym ,,Sądecki Bartnik” trwa prawie 10 lat. Dotychczas dotyczyła ona m.in. eksportu miodu do Wielkiej Brytanii. Mamy nadzieję, że ta związana z pszczołami trwać będzie równie długo.

Poniżej przedstawiamy „pszczele ciekawostki”:

  • Pszczoły to gatunek owadów, który był udomowiony jeszcze w starożytności.
  • Podczas lotu pszczoła może osiągnąć prędkość 40 km/h i wykonać ok. 200 uderzeń skrzydełkami na sekundę.
  • Pszczoła podczas swojego życia produkuje zaledwie 1/12 łyżeczki miodu.
  • Pszczoła posiada ,,zegar czasowy”, który mówi jej o jakiej porze dana roślina nektaruje.
  • Pszczoły porozumiewają się ze sobą za pomocą tańca.
  • Pszczoły nie widzą koloru czerwonego.
  • Robotnica potrafi przenosić ciężar trzykrotnie przekraczający swoją masę.

A co najważniejsze – ok. 30% żywności na całym świecie spożywanej przez człowieka pochodzi od roślin zapylanych przez pszczoły!

Jak TY możesz pomóc pszczołom?

  • nie wypalaj traw,
  • załóż łąki kwietne,
  • zbuduj hotelik dla owadów zapylających na swoim balkonie, tarasie lub w ogrodzie,
  • ogranicz nawozy chemiczne,
  • przygotuj poidełko dla pszczół na swoim parapecie, balkonie, tarasie lub w ogrodzie,
  • prace w ogrodzie zaplanuj na czas, kiedy owady są nieaktywne,
  • zmniejsz powierzchnię koszenia trawnika.