Wpływ Chińskiego Nowego Roku na transport na świecie.

Wpływ Chińskiego Nowego Roku na transport na świecie.

Wpływ Chińskiego Nowego Roku na transport na świecie.

Celebrowany w tym roku 22 stycznia Chiński Nowy Rok, zwany także Świętem Wiosny, jest jednym z największych
i najdłużej obchodzonych świąt nie tylko w Państwie Środka, ale także w sąsiednich krajach, takich jak Indonezja, Malezja, Korea Północna, Singapur, Korea Południowa, Wietnam, Filipiny i Brunei. Każdego roku w trakcie obchodów rozpoczyna się masowa migracja na terenie całego kraju, ponieważ tradycyjnie świętuje się to wydarzenie z rodziną.

Okres głównych obchodów Chińskiego Nowego Roku, przypadający w roku 2023 między 21 a 27 stycznia, ma ogromny wpływ na transport na świecie. W tym czasie można spodziewać się reorganizacji globalnego łańcucha dostaw. Chińskie fabryki wstrzymują całą produkcję, czego efektem są znaczne opóźnienia w dostawach. Klienci, w celu uniknięcia przestoju, rezerwują kontenery oraz przestrzeń ładunkową z dużym wyprzedzeniem. Największe porty przeładunkowe mają wtedy problemy z przepustowością, powstają kongestie i zatory. Zwiększony popyt na towary i miejsca na statkach prowadzi do wzrostu cen we frachcie morskim i opóźnień w dostawach.

Nasi eksperci zawsze radzą klientom, aby już na przełomie listopada i grudnia dobrze zaplanować logistyczną stronę transportu towarów jak i dostawy przypadające na okres poprzedzający Chiński Nowy Rok. Ważne jest, aby nie tylko fracht morski rezerwować z dużym wyprzedzeniem, ale również wcześniej zamawiać towar – po wznowieniu produkcji, fabryki mogą mieć zwiększone zapotrzebowanie ze strony kupujących. W tym czasie tylko ci, którzy zapłacą wyższą stawkę za fracht i poniosą dodatkowe opłaty za priorytetowe podjęcia kontenerów, mogą liczyć na dostarczenie przesyłki just in time.