3 wady i 3 zalety Seaway Bill

3 wady i 3 zalety Seaway Bill

3 wady i 3 zalety Seaway Bill

Co to w ogóle jest?

Express Release Bill of Lading, którego inna nazwa to Seaway Bill, to po prostu elektroniczny konosament. Nie jest więc wystawiany w oryginale, w formie papierowej, a co za tym idzie, nie jest musi być przesyłany i deponowany u armatora w porcie przeznaczenia. Koszty wystawienia Express Release Bill of Lading są takie same jak Bill of Lading.

Kiedy wybieramy taki rodzaj konosamentu?

Przy kolejnej wysyłce towaru, jeśli obydwie strony są dla siebie zaufanymi partnerami biznesowymi.
Kiedy nasi Klienci potrzebują szybko przekazać kontener do dyspozycji odbiorcy, a nie mają czasu, aby drukować oryginalne dokumenty handlowe i wysłać je do odbiorcy kurierem.
Kiedy nadawca i odbiorca są częścią tej samej grupy i nie ma między nimi żadnych zobowiązań, nie ma również miedzy nimi banku jako pośrednika, a konosamenty nie stanowią zabezpieczenia zapłaty za towar.

Zalety

1. Oszczędność czasu – odbiorca nie musi czekać na papierowy konosament, nie musi się też fatygować do armatora, żeby zapewnić zwolnienie towaru.
2. Oszczędność pieniędzy – nadawca oszczędza na kosztach pocztowych lub kurierskich, bo wysyła konosament mailem lub faxem
3. Natychmiastowe zwolnienie towaru – kiedy potwierdzimy armatorowi ten typ konosamentu, informacja przesyłana jest do portu przeznaczenia i kupujący może natychmiast odebrać kontener z towarem.

Wady

1. Jeśli jednak odbiorca nie uregulował wszystkich należności, a towar dopłynął już do portu przeznaczenia, możemy mieć problem z jego zatrzymaniem w porcie.
2. W większym stopniu towar może być narażony na próby oszustw.
3. Nie jest zbywalny, służy tylko do odbioru ładunków