Waiver– niezbędny w przypadku eksportu do krajów afrykańskich

Waiver– niezbędny w przypadku eksportu do krajów afrykańskich

Waiver– niezbędny w przypadku eksportu do krajów afrykańskich

Kontynuując naszą serię „Praktyczne porady naszych ekspertów”, prezentujemy Wam certyfikat WAIVER– niezbędny w przypadku eksportu do krajów afrykańskich.

Transport międzynarodowy wymaga często bardziej szczegółowej wiedzy w zakresie chociażby regulacji i zasad, jakich trzeba przestrzegać w przypadku poszczególnych towarów, czy do poszczególnych krajów. Jeśli planujesz wysyłać towary do Afryki, ważne jest, aby uzyskać tzw. waiver.

Dokument ten sporządza się na podstawie danych z listu przewozowego, faktury i deklaracji eksportowej, a następnie przekazuje do odpowiednich rządowych baz danych. W zależności od kraju, certyfikat ten może być znany jako dokument ECTN, CTN, BSC, BESC, BIC/BIETC lub CNCA. Waiver umożliwia organom celnym danego kraju obserwowanie, kontrolowanie, jak i zarządzanie ruchem importowym.

Brak certyfikatu waiver może skutkować sporymi karami finansowymi, a nawet odesłaniem towaru z powrotem do kraju pochodzenia (co wiąże się z dodatkowym wydatkiem oraz korygowaniem spraw celno-podatkowych).

Jakie informacje powinny zostać zawarte w zgłoszeniu do uzyskania certyfikatu waiver?
Różne kraje afrykańskie wymagają przedstawienia innych informacji, jednak najczęściej występujące to: wartość przewożonego towaru, koszt poniesionego transportu, ilość opakowań, waga netto i brutto, dane załadowcy i odbiorcy, dane firmy przewozowej, numer listu przewozowego, nazwa statku. Aby uzyskać waiver trzeba z reguły przedstawić list przewozowy, potwierdzenie odprawy, fakturę handlową oraz niekiedy fakturę frachtową. Często konkretne dokumenty mogą się różnić w zależności od kraju docelowego.

Zgłoszenie powinno zostać wypełnione jeszcze przed opuszczeniem obszaru celnego, ale nie jest to regułą, ponieważ każdy region posiada swoje wymagania i do nich musimy się dostosować. Należy pamiętać, że przetwarzanie zgłoszenia może potrwać kilka dni, warto nie zostawiać tej kwestii na ostatnią chwilę.

Radzimy, aby kwestie wymaganych dokumentów każdorazowo omawiać z odbiorcą z danego kraju – będzie on w posiadaniu najbardziej aktualnej wiedzy dotyczącej procedur przyjmowania danego towaru w swoim kraju.

Poniżej wymieniamy kraje afrykańskie, jakich dotyczy certyfikat waiver:

– Angola,

– Benin,

– Burundi,

– Burkina Faso,

– Czad,

– Demokratyczna Republika Konga,

– Djibouti,

– Gabon,

– Gambia,

– Gwinea,

– Ghana,

– Kamerun,

– Kongo,

– Libia,

– Liberia,

– Madagaskar,

– Mozambik,

– Mali,

– Niger,

– Nigeria,

– Republika Środkowoafrykańska,

– Senegal,

– Sierra Leone,

– Somalia,

– Sudan Południowy,

– Tanzania,

– Togo,

– Uganda,

– Wybrzeże Kości Słoniowej,

– Zimbabwe.