Waiver– niezbędny w przypadku eksportu do krajów afrykańskich
Kontynuując naszą serię „Praktyczne porady naszych ekspertów”, prezentujemy Wam certyfikat WAIVER– niezbędny w przypadku eksportu do krajów afrykańskich.
Transport międzynarodowy wymaga często bardziej szczegółowej wiedzy w zakresie chociażby regulacji i zasad, jakich trzeba przestrzegać w przypadku poszczególnych towarów, czy do poszczególnych krajów. Jeśli planujesz wysyłać towary do Afryki, ważne jest, aby uzyskać tzw. waiver.
Dokument ten sporządza się na podstawie danych z listu przewozowego, faktury i deklaracji eksportowej, a następnie przekazuje do odpowiednich rządowych baz danych. W zależności od kraju, certyfikat ten może być znany jako dokument ECTN, CTN, BSC, BESC, BIC/BIETC lub CNCA. Waiver umożliwia organom celnym danego kraju obserwowanie, kontrolowanie, jak i zarządzanie ruchem importowym.
Brak certyfikatu waiver może skutkować sporymi karami finansowymi, a nawet odesłaniem towaru z powrotem do kraju pochodzenia (co wiąże się z dodatkowym wydatkiem oraz korygowaniem spraw celno-podatkowych).
Jakie informacje powinny zostać zawarte w zgłoszeniu do uzyskania certyfikatu waiver?
Różne kraje afrykańskie wymagają przedstawienia innych informacji, jednak najczęściej występujące to: wartość przewożonego towaru, koszt poniesionego transportu, ilość opakowań, waga netto i brutto, dane załadowcy i odbiorcy, dane firmy przewozowej, numer listu przewozowego, nazwa statku. Aby uzyskać waiver trzeba z reguły przedstawić list przewozowy, potwierdzenie odprawy, fakturę handlową oraz niekiedy fakturę frachtową. Często konkretne dokumenty mogą się różnić w zależności od kraju docelowego.
Zgłoszenie powinno zostać wypełnione jeszcze przed opuszczeniem obszaru celnego, ale nie jest to regułą, ponieważ każdy region posiada swoje wymagania i do nich musimy się dostosować. Należy pamiętać, że przetwarzanie zgłoszenia może potrwać kilka dni, warto nie zostawiać tej kwestii na ostatnią chwilę.
Radzimy, aby kwestie wymaganych dokumentów każdorazowo omawiać z odbiorcą z danego kraju – będzie on w posiadaniu najbardziej aktualnej wiedzy dotyczącej procedur przyjmowania danego towaru w swoim kraju.
Poniżej wymieniamy kraje afrykańskie, jakich dotyczy certyfikat waiver:
– Angola,
– Benin,
– Burundi,
– Burkina Faso,
– Czad,
– Demokratyczna Republika Konga,
– Djibouti,
– Gabon,
– Gambia,
– Gwinea,
– Ghana,
– Kamerun,
– Kongo,
– Libia,
– Liberia,
– Madagaskar,
– Mozambik,
– Mali,
– Niger,
– Nigeria,
– Republika Środkowoafrykańska,
– Senegal,
– Sierra Leone,
– Somalia,
– Sudan Południowy,
– Tanzania,
– Togo,
– Uganda,
– Wybrzeże Kości Słoniowej,
– Zimbabwe.