Jaki wpływ na Wasz transport mają trwające od paru miesięcy ograniczenia w Kanale Panamskim?
Ograniczenia w Kanale Panamskim, które według prognoz potrwają przez kolejny rok mają wpływ nie tylko na terminowość dostaw, ale również na wysokość stawek za transport morski.
Kanał Panamski, przez który przepływa ok. 6 proc. światowej żeglugi morskiej, boryka się obecnie z największym w jego historii zatorem wodnym. Pod koniec sierpnia na przepłynięcie czekało tam około dwustu statków – to ponad dwa razy więcej niż zwykle w tym okresie roku. Sytuacja wynika z ograniczeń, jakie była zmuszona wprowadzić dyrekcja kanału na skutek suszy stulecia. Efektem są duże opóźnienia w transporcie, które mają wpływ na wzrost cen. Eksperci ostrzegają, że rezultatem może być również wyższa inflacja.
Niedobór wody w zbiornikach, z których czerpie Kanał Panamski, jest problemem utrzymującym się od lat, jednak jego poziom jest w tym roku najniższy od kilku dekad.
Jak z sytuacją radzi sobie zarządzający kanałem? Obniżono dzienny limit jednostek, które mogą skorzystać z kanału – z 36 do 32 statków. Po raz kolejny w tym roku obniżono również limit maksymalnego zanurzenia przepływających statków. Dla rynku transportu kontenerowego oznacza to, że kontenerowce przepływające przez kanał muszą być mniej obciążone niż zwykle – a zatem muszą przewozić mniej towarów.
A jak z sytuacją radzą sobie spedytorzy? Niektóre wielkie statki rozładowują setki kontenerów na kolej, którą przewożą je przez Przesmyk Panamski, aby następnie załadować je z powrotem na statek po drugiej stronie kanału. Inne omijają Kanał Panamski decydując się na drogę przez Kanał Sueski albo trasę wokół Przylądka Dobrej Nadziei. Istnieje również dodatkowa, ale niezwykle kosztowna opcja. Standardowa opłata za tranzyt przez Kanał Panamski wynosi około 400 000 USD, ale dyrekcja kanału każdego dnia oferuje jeden lub dwa „priorytetowe” przejścia dla oferenta, który zaproponuje najwyższą cenę. Rekordzista zapłacił 2,4 miliona dolarów za ominięcie kolejki.
Przewiduje się, że aktualne regulacje będą utrzymane przynajmniej przez kolejne 10 miesięcy, chyba że w ciągu trzech kolejnych miesięcy wystąpią obfite opady deszczu.