Co słychać u Nautiqusowych pszczół?
Pszczelarze opiekujący się Nautiqusową pasieką zakończyli już sezon. Co prawda pogoda i temperatura sprzyjają oblotom pszczół, ale pożytki już się skończyły, więc konieczne jest ich dokarmianie. Za nami już ostatnie zbiory miodu nawłociowego. Obecnie trwają intensywne prace przygotowujące pasiekę do zimowli.
Prowadzenie pasieki jest zajęciem sezonowym, które zależne jest od cyklu rozwojowego rodziny pszczelej uwarunkowanego porami roku. W klimacie umiarkowanym, w jakim leży Polska, cykl ten rozpoczyna się w drugiej połowie zimy, kiedy pszczoły rozpoczynają intensywne karmienie matki i opiekę nad czerwiem, którego z upływem czasu jest coraz więcej.
Wczesna jesień to czas, w którym pszczelarze stwarzają rodzinom pszczelim najlepsze warunki do przetrwania chłodnych i mroźnych dni, aby pszczoły wczesną wiosną były silne i gotowe do pracy. Odpowiednie przygotowanie pasieki do zimy w dużym stopniu decyduje o sukcesie w przyszłym roku. To czas, w którym możemy odwdzięczyć się pszczołom za ich całosezonowy trud 🙂
Każdy rok życia pasieki różni się od pozostałych. Przebieg pogody, stan zdrowia pasieki, termin zakwitania roślin oraz miodobrania co roku przebiegają inaczej. Podobnie było w tym sezonie, który trzeba zaliczyć do trudnych. Długa wiosna z niskimi temperaturami przyczyniła się do osłabienia pszczół. Z kolei ulewne burze z gradem uszczupliły wakacyjne miodobranie.
Teraz nasze pszczoły odpoczną, a my czekamy do wiosny, z utęsknieniem wypatrując pierwszego oblotu naszych Nautiqusowych zapylaczy.
Lubisz miód? Zastanawiasz się w jaki sposób mógłbyś pomóc pszczołom?
Właśnie nadszedł czas, aby pomyśleć o sadzeniu roślin, krzewów oraz drzew owocowych i ozdobnych przyjaznych pszczołom. Zaproś do swojego ogródka, balkonu czy tarasu te niezwykle pożyteczne owady, które nie tylko zapylają rośliny, ale także polują na larwy szkodników, dzięki czemu zadbają o twój ogród. Twoje najbliższe otoczenie może stać się prawdziwym rajem dla pszczół!