Akcja odnowienia lasu

Akcja odnowienia lasu

W pierwszy weekend października odwiedziliśmy Nadleśnictwo Rytel w Borach Tucholskich, gdzie to wspólnymi siłami podjęliśmy się akcji odnawiania lasu. W sierpniu 2017 rejon ten został zdewastowany przez niszczycielską siłę huraganu i pozostaje jednym z najbardziej dotkniętych przez ten żywioł. Nawałnice sprzed 4 lat uznawane są za największy kataklizm w historii Lasów Państwowych. Ponad 120 tys. ha lasów zostało uszkodzonych, w tym prawie 40 tys. ha pozostaje do całkowitego odnowienia.
Pod przewodnictwem pana leśniczego, Adama Szamockiego, który udzielił nam stosownego instruktażu, podjęliśmy się sadzenia sosny. Łącznie udało nam się zasadzić prawie 4 tysiące drzewek.

Kilkugodzinną akcję uwieńczył gorący poczęstunek i wykład nt. skutków klęski żywiołowej i prac odnowieniowych w nadleśnictwie. W ramach podziękowania za pomoc w odbudowie lasu, każdy z nas miał okazję odbić na plastrze drewna pamiątkowy znacznik. Zdajemy sobie sprawę, że nasza akcja to przysłowiowa kropla w morzu, dlatego też, odnawianie lasu planujemy przeprowadzać corocznie.

Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Rytel za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia.